Stanovení prodejní ceny

Zvolte si prodejní taktiku

Stanovení správné prodejní ceny je jeden z hlavních předpokladů úspěšného prodeje. Může se stát, že nemovitost prodáte na první prohlídce, ale přijdete o slušné peníze. Nebo naopak, není nic příjemného, když máte za sebou 7 prohlídek a žádného kupce.

Čas, který máte na prodej, tedy hraje svou roli. V některých případech hlavní. Máte jistě své důvody, proč prodáváte, a peníze budete v dohledné době potřebovat. Je potřeba si uvědomit, že v ideálním případě budete mít peníze nejdříve za 2 měsíce od chvíle, kdy nemovitost dáte do inzerce.

objednejte si
odhad ceny zdarma

Postup při stanovení ceny

Nejprve musíme odhadnout „obvyklou tržní cenu“, tj. cenu, za kterou by nemovitost v určitém čase koupilo více zájemců.

Jakmile máme odhad můžeme stanovit cenu, za kterou začneme nabízet, a další postup v případě, že se ve stanovené lhůtě nenajde vážný zájemce.

Orientační odhad si uděláte nejspíše sami z aktuální nabídky podobných nemovitostí na internetových portálech. Ale aktuální nabídka sama o sobě přesný odhad neposkytne. Někdy jsou nabídkové ceny správné, jindy předražené, nebo podceněné, a to i o desítky procent.

Odhad obvyklé tržní ceny musí vycházet z porovnání s jinými již prodanými nemovitostmi. Zjištěnou cenu pak upravíme podle specifických vlastností vaší nemovitosti.

Zásadní vliv na cenu má aktuální situace na trhu – poptávka, úrokové sazby hypoték, nová výstavba… Vliv má také sezónnost. V době kulminace poptávky jsou ceny nejvyšší – je to jaro (květen, červen) a podzim (září až listopad).

Potřebujeme co největší množství srovnatelných nemovitostí, které byly skutečně prodány v daném období. Já používám dva zdroje relevantních informací o prodaných nemovitostech:

Ceny z katastru nemovitostí

Informace z katastru nemovitostí o cenách všech nemovitostí, které byly v dané lokalitě a ve zvoleném čase skutečně prodány.

Databáze reálných prodejů

Informace o prodejích v kanceláři, o kterých víme vše. Data z katastru nemovitostí neobsahují detailní informace o kvalitě nemovitosti.

Pro stanovení ceny je často důležitá osobní zkušenost. Například v centru Prahy se cena bytu může pohybovat od 100 do 250 tis. Kč za m2! Ale i u typizovaných bytů např. v panelovém sídlišti může mít poloha nebo výhled významný vliv na cenu. U rodinných domů je odlišností, které ovlivňují cenu, ještě mnohem více.