Jaké změny přináší nový realitní zákon?

12.11.2019

Dlouho očekávaný zákon, který ruší daň z nabytí nemovitosti byl schválen. Zákon dodržuje retroaktivní přístup, v omezené míře zůstává i možnost odpočtu úroků z hypoték od základu daně.

Realitní makléř nemůže být kdokoli

Stát se rea­lit­ním mak­lé­řem může dodnes prak­tic­ky kdo­ko­li. Jde o vol­nou živ­nost, tak­že si sta­čí vyří­dit živ­nos­ten­ský list a začít. Dle schvá­le­né­ho návr­hu záko­na se pod­ni­ká­ní v rea­li­tách sta­ne váza­nou živ­nos­tí, k její­muž pro­vo­zo­vá­ní bude nut­ná kva­li­fi­ka­ce. Zájemce o prá­ci rea­lit­ní­ho mak­lé­ře tak musí mít aspoň stře­do­škol­ské vzdě­lá­ní kom­bi­no­va­né s tří­le­tou pra­xí, nebo slo­žit stát­ní zkouš­ku Obchodník s rea­li­ta­mi. Tuto zkouš­ku zastřešu­je Ministerstvo pro míst­ní roz­voj a akre­di­ta­ci kur­zu má napří­klad i RX Akademie, kte­rá zajiš­ťu­je kur­zy pro celou síť RE/MAX.

Další pod­mín­kou pro zís­ká­ní živ­nos­ti bude bez­ú­hon­nost. To zna­me­ná, že mak­lé­ři a dokon­ce ani maji­te­lé rea­lit­ních kan­ce­lá­ří nesmí mít z minu­los­ti záznam o odsou­ze­ní za trest­ný čin v sou­vis­los­ti s posky­to­vá­ním rea­lit­ní­ho zpro­střed­ko­vá­ní.

Povinné pojištění

V návr­hu záko­na je zakot­ve­na nut­nost pojiš­tě­ní pro pří­pad náhra­dy ško­dy způ­so­ben výko­nem rea­lit­ní­ho zpro­střed­ko­vá­ní. Limity jsou navr­že­ny na nejmé­ně 1.570.000 Kč pro jed­nu pojist­nou udá­lost a 3.500.000 Kč pro více pojist­ných udá­los­tí v jed­nom roce. Pokud nebu­de řád­ně uza­vře­na pojist­ná smlou­va, může být za ten­to pře­stu­pek udě­le­na poku­ta do 1.000.000 Kč.

Smlouva jedině v písemné podobě

Do budouc­na také nebu­de mož­né uzavřít s kli­en­tem pou­ze úst­ní doho­du. Současně bude mož­né smlou­vu o výhrad­ním zpro­střed­ko­vá­ní sjed­nat pou­ze na šest měsí­ců, při­čemž doba může být opa­ko­va­ně pro­dlou­že­na. Zároveň výpo­věd­ní lhů­ta nesmí být del­ší než jeden měsíc.

„Toto opat­ře­ní je důle­ži­té, pro­to­že se setká­vá­me s tím, že kli­ent pře­dá nemo­vi­tost „mak­lé­ři“, kte­rý nevy­ví­jí žád­nou čin­nost, jen má ve smluv­ních pod­mín­kách nesmy­sl­ně vyso­kou poku­tu za ukon­če­ní spo­lu­prá­ce. Jsme rádi, že toto opat­ře­ní bude kli­en­ty chrá­nit před nese­ri­óz­ní­mi pod­ni­kav­ci,“ vysvět­lu­je gene­rál­ní ředi­tel RE/MAX ČR Jan Hrubý.

Úschova mimo realitní kancelář

Naprosto zásad­ní posun se ode­hrál na poli úschov peněž­ních pro­střed­ků. Úschova bude moci být rea­li­zo­vá­na pou­ze ban­kou, zahra­nič­ní ban­kou, notá­řem nebo advo­ká­tem. V pří­pa­dě, že kli­ent bude výslov­ně žádat uscho­vat kup­ní cenu u rea­lit­ní kan­ce­lá­ře, budou dány jas­ná a transpa­rent­ní pra­vi­dla, za kte­rých to bude mož­né. To zna­me­ná mimo jiné sepa­rát­ní účet a nut­nost vede­ní zázna­mu o úscho­vě v evi­den­ci úschov. Banky, advo­ká­ti a notá­ři totiž mohou posky­to­vat úscho­vy peněz jen za strikt­ně sta­no­ve­ných pod­mí­nek. Například o nich musí vést podrob­nou evi­den­ci, hlá­sit kaž­dou úscho­vu na pří­sluš­nou pro­fes­ní komo­ru nebo mít na kaž­dou jed­not­li­vou trans­ak­ci zří­ze­ný sepa­rát­ní účet. To pro rea­lit­ky dosud nepla­tí.

„Úschova na účtech RK je v síti RE/MAX přís­ně zaká­zá­na. Považujeme ji za pří­liš rizi­ko­vou. I na poli ostat­ních úschov pra­cu­je­me jen se schvá­le­ný­mi doda­va­te­li, kte­ří pro­šli naší kon­t­ro­lou. Systém úschov je navíc zpřís­něn tím, že kro­mě sepa­rát­ních účtů vyža­du­je­me u kaž­dé trans­ak­ce mini­mál­ně pově­ře­ní dvou auto­ri­zo­va­ných osob a dal­ší prin­ci­py. Moc dob­ře si uvě­do­mu­je­me, že uklá­da­né pro­střed­ky jsou celo­ži­vot­ní úspo­ry rodin a sebe­men­ší rizi­ko s jejich naklá­dá­ním je tře­ba eli­mi­no­vat,“ dodá­vá Jan Hrubý, gene­rál­ní ředi­tel RE/MAX ČR.

Zákon nyní bude ješ­tě posu­zo­vat Senát. Pokud bude schvá­len ve stá­va­jí­cí podo­bě a pre­zi­dent repub­li­ky zákon pode­pí­še, může­me oče­ká­vat, že pod­mín­ky vejdou v plat­nost nej­spí­še už v prv­ním polo­le­tí příští­ho roku.